Ovčiarske múzeum, Liptovský Hrádok

muzeum lipt hradokNárodopisné múzeum Liptova a Ovčiarske múzeum sa nachádzajú v Liptovskom Hrádku, od roku 1974 ako organizačná súčasť Liptovského múzea v Ružomberku.
www.slovakia.travel

Demänovská jaskyňa slobody

jaskyna slobodyPredstavuje morfologicky najpestrejšiu časť Demänovského jaskynného systému. Dĺžka jaskyne je 8 126 m s výškovým rozdielom 120 m. Jaskyňou preteká podzemný tok Demänovky, ktorá pramení pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier na nekrasovom území a do podzemia sa ponára na Lúčkach.
www.ssj.sk)

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, L. Mikuláš

muzeum ochrany prirodySlovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) vzniklo ako spolkové múzeum pod názvom Múzeum slovenského krasu roku 1930. Múzeum od svojho založenia zhromažďovalo nielen prírodovedné, predovšetkým speleologické zbierky, ale aj zbierky etnografické, historické či archeologické. Od roku 1949 sa zameriava výlučne na kras a jaskyniarstvo na Slovensku.
www.smopaj.sk

Demänovská ľadová jaskyňa

dem ladova jaskynaPredstavuje severnú, niekdajšiu výverovú časť Demänovského jaskynného systému. Presakujúca zrážková voda v prechladených podzemných priestoroch zamŕza. Teplota vzduchu v zaľadnených častiach sa pohybuje okolo 0 °C, smerom do zadných nezaľadnených častí narastá na 1,3 až 5,7 °C. Relatívna vlhkosť vzduchu je 92 až 98 %.
www.ssj

Stanišovská jaskyňa

stanisovska jaskynaJaskyňa sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš, v katastrálnom území Liptovský Ján. Vchod do jaskyne je situovaný na severozápadnom svahu Smrekovice v Národnom parku Nízke Tatry, v nadmorskej výške 761 m, 39 m nad úrovňou potoka Štiavnice. Stanišovská jaskyňa patrí medzi najstaršie známe jaskyne Liptova aj na Slovensku. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 6,4 °C do 7,0 °C. Vlhkosť dosahuje 95 %. Stanišovská jaskyňa je spolu so susednou Malou Stanišovskou jaskyňou najvýznamnejším zimoviskom netopierov v Jánskej doline. Vyskytuje sa tu 7 druhov.
www.stanisovska.sk

Thermal park Bešeňová

besenovaThermal park Bešeňová je vybudovaný na báze horúcich prameňov liečivých vôd, ktoré vyvierajú z hĺbky 1 987 metrov o teplote 60,5 °C. Od leta 2008 Thermal park rozšíril ponuku svojich služieb takmer trojnásobne. Pre návštevníkov je pripravených 13 vonkajších a 3 vnútorné bazény s teplotou vody od 26 – 40 °C. V krytom bazénovom komplexe sa nachádzajú sedací – relaxačný bazén, veľký plavecký bazén s nerezovým toboganom a bazén pre deti.
www.besenovanet.sk

Aquapark Tatralandia, L. Mikuláš

tatralandiaAquapark Tatralandia leží v srdci Liptova v nádhernej scenérii hôr, pri severnom brehu priehrady Liptovská Mara, s výhľadom na Západné, Vysoké (Kriváň) a Nízke Tatry. Celoročnosť aquaparku umožňuje zdroj termálnej vody prúdiaci z viac ako 2 500 metrovej hĺbky s teplotou 60,7 °C. V súčasnej dobe Aquapark Tatralandia ponúka 27 toboganových dráh a šmýkačiek – 8 celoročných. Spolu je tu 11 bazénov – 2 karibské, 8 celoročných a 3 kryté.
www.tatralandia.sk

AquaCity Poprad

aqua popradJedinečnosť AquaCity spočíva vo využívaní voľne dostupných prírodných energetických zdrojov, ktoré zabezpečujú teplo a energiu pre hotely, vodný park, reštauráciu, bary, fitnescentrá a konferenčné priestory strediska. Využívanie ekologickej energie šetrí peniaze aj životné prostredie. Hostia môžu minimalizovať svoju uhlíkovú stopu a zároveň využívať služby vysokej kvality za skvelé ceny  cenovo dostupný ekologický luxus.
www.aquacity.sk

Detská ozdravovňa Železnô

ozrdavovnaDetská ozdravovňa Železnô má na Slovensku 80-ročnú tradíciu.  90 % detí s chronickými chorobami dýchacích ciest nemá počas pobytu klinické známky ochorenia. 90 % alergií nemá počas pobytu žiadne prejavy a v 50  60 % je možné vysadiť alebo znížiť dávky liekov.
www.zelezno.sk

Priehrada Liptovská Mara

liptovska maraV lete najvýznamnejšie rekreačné stredisko. Liptovská Mara je priehrada na Váhu s výkonom 198 MW, vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v SR. Poskytuje možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, člnkovania alebo vodného bicyklovania či rybárčenia. Nachádza sa tu škola windsurfingu a minigolf. K dispozícii je plavba vyhliadkovou loďou Liptov s kapacitou 80 miest. To všetko umožňuje autocamping Liptovský Trnovec na severnom brehu Liptovskej Mary.

Minerálne pramene, Liptovský Ján

mineralny pramenNa Liptove sa v 16. storočí používali iba teplé pramene v Liptovskom Jáne. V minulosti sa tu nachádzalo 14 prameňov. V roku 1963 navŕtali nový prameň v hĺbke 95 m s teplotou 29,4 °C. Povyše neho vybudovali pramenný dom Rudolf a jeho vodu i vodu z ďalších blízkych vrtov používajú na plnenie bazénov, ktoré sú v hoteli Máj vnútorný bazén a vonkajšie kúpalisko.
www.liptjan.sk

Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh

cierny vahPrečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh s najväčším výkonom v strednej Európe, najvyššie položená na Slovensku. Horná nádrž, umiestnená v nadmorskej výške 1 160 m, nemá vlastný prítok. V údolí, tri kilometre za Svarínom (15 km od Liptovského Hrádku), je postavená dolná nádrž (730 m n. m.), z ktorej sa voda prečerpávaním dostáva do hornej nádrže (1 160 m n. m.). Tá nemá samostatný prítok. Následne sa voda z hornej nádrže po prekonaní výškového rozdielu viac ako 400 metrov cez turbínu, ktorú poháňa generátor, dostáva do dolnej nádrže, a tak sa vyrába elektrická energia.
sk.wikipedia.org

PREDBEŽNÁ REZERVÁCIANaši partneri:

Liptov REPRO servis minimapro.sk mutton prenajomkaravanov.sk Restauracie.sk